OČKOVÁNÍ

Tetanus

Tetanus je nebezpečné bakteriální infekční onemocnění. Vstupní branou nákazy jsou drobná i větší poranění na lidském těle, která se dostanou do kontaktu s kontaminovanou půdou. Lidé se nejčastěji nakazí otevřenou ranou, jež přišla do kontaktu s předměty kontaminovanými  bakterií Clostridium tetani. Přeočkování proti tetanu by mělo následovat v rozmezí 15 let, u osob nad 60 let však v intervalu do 10 let od předchozí dávky. Termín si musí každý dospělý jedinec hlídat sám. I dospělým osobám je preventivní očkování plně hrazeno. Očkumeme vakcínou Vacteta  nebo Boostrix, po konzultaci s lékařem.

Žloutenka typu A  - Virová hepatitida A

Hepatitida  obecně je zánět jater, nejčastěji bývá způsobena virovými původci. Virová hepatitida A neboli žloutenka typu A bývá označována také jako nemoc špinavých rukou. Jedná se o celosvětově rozšířené virové onemocnění, riziko nákazy je vyšší v zemích s nízkým hygienickým standardem a v přímořských státech. V ČR se jednou za čas objeví lokální epidemie žloutenky. Nebezpečí  tohoto onemocnění spočívá především v jeho snadném přenosu. Cesta přenosu je přímým kontaktem s infikovanou osobou, dále kontaminovanou vodou, ledem v nápojích, zeleninou, ovocem a syrovými mořskými plody, špatně tepelně zpracovaným masem i dotekem s kontaminovanými předměty.Očkujeme vakcínou Twinrix Adult nebo Avaxim 160U, po konzultaci s lékařem.

Žloutenka typu B  - Virová hepatitida B

Původcem nákazy je virus hepatitidy B (HBV). Zdrojem onemocnění je infikovaný člověk před objevením prvních příznaků onemocnění, během akutního průběhu onemocnění i v průběhu chronické formy infekce - nosičství. K přenosu infekce stačí minimální množství krve při kontaktu s porušenou kůží (poranění rizikovým předmětem, piercing, tetování, akupunktura, zdravotnická zařízení, injekční užívání drog apod.). K infekci dochází také přes sliznice při sexuálním styku nebo intimním resp. blízkém styku v rodině (sdílené kartáčky na zuby, ručníky, holicí strojky, žiletky apod.). Ochranu proti tomuto onemocnění poskytuje očkování, které po absolvování základního schématu poskytuje dlouhodobou až celoživotní ochranu. Očkujeme vakcínou Twinrix Adult nebo Engerix B-20, po konzultaci s lékařem.

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Přenáší se na člověka ze zvířat, a to především infikovaným klíštětem, méně častý způsob přenosu je konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat (kozy, krávy, ovce) nebo poraněním při vytahování infekčního klíštěte domácímu zvířeti. První příznaky onemocnění se objeví většinou za 7-14 dní. Česká republika má i nadále nejvyšší výskyt případů klíšťové encefalitidy v celé Evropě. Očkumeme vakcínou Encepur nebo FSME-IMMUN, po konzultaci s lékařem.

Pneumokokové nákazy

Pneumokokové infekce jsou jedny z nejčastějších onemocnění v lidské populaci a mají velmi různorodý průběh od lehkých respiračních onemocnění, přes záněty dutin a středouší až po těžké zápaly plic a mozkových plen. Nemoc se šíří vzduchem od infikovaných osob, které nemusí mít žádné projevy onemocnění. Očkování proti pneumokokům je navíc doporučeno osobám s chronickým onemocněním a seniorům. Očkujeme vakcínou Prevenar 13, po konzultaci s lékařem.

Spalničky

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Nejčastěji postihuje děti ve věku 4 až 5 let, ale mohou jím onemocnět i starší děti a dospělí.
Virus spalniček se přenáší kapénkovou infekcí. Spolehlivou ochranou před spalničkami je očkování. Přeočkování proti spalničkám se doporučuje také cestovatelům starším 25 let věku, zejména při návštěvách zemí, kde neprobíhá plošné očkování. Očkumeme vakcínou Priorix, po konzultaci s lékařem.

Černý kašel

Černý kašel (dávivý kašel) je vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Přenáší se z člověka na člověka vzdušnou cestou, především kašláním, kýcháním a smrkáním. Inkubační doba tohoto bakteriálního onemocnění je průměrně jeden až dva týdny. V ČR existuje celoplošné očkování, v posledních letech ale počet případů rychle stoupá a  přeočkování je doporučeno i pro dospělé. Očkujeme vakcínou Boostrix, po  konzultaci s lékařem.

Pásový opar

Pásový opar postihuje častěji osoby nad 50 let. Vzniká novou aktivací virů planých neštovic uložených v nervových gangliích, po vakcinaci nebo prodělaném onemocnění.Pásový opar vznikne následkem oslabení imunity vnějšími (stres, slunce, fyzická námaha), nebo vnitřními faktory (léčba oslabující imunitní systém, nemoc). V současnosti existuje možnost očkování proti onemocnění pásovým oparem. Očkování se doporučuje jednou dávkou zejména osobám nad 50 let věku, které prodělaly onemocnění planými neštovicemi. Pokud daná osoba plané neštovice v minulosti neprodělala nebo si tím není jistá, aplikace vakcíny Zostavax poskytne imunitu proti planým neštovicím i proti pásovému oparu současně.  Od poslední epizody herpes zoster do očkování musí uplynout nejméně 6 měsíců a nesmí být přítomna porucha imunity. Rozhodnutí ohledně vhodnosti očkování provede lékař.

Meningitida - Zánět mozkových blan

Meningokokové infekce jsou závažná bakteriální onemocnění způsobující zánět mozkových blan (hnisavé meningitidy) nebo celkové horečnaté onemocnění (sepse, šok). Zdrojem nákazy je infikovaný člověk, původcem onemocnění je bakterie Neisseria meningitidis. Až 10 % české populace jsou bezpříznakoví nosiči – bakterie je přítomna v nosohltanu, ale nezpůsobuje hostiteli žádné obtíže. K nákaze dochází vzdušnou cestou při bližším styku s nemocným nebo nosičem. Bakterie se přenáší kapénkovou infekcí, to znamená vzduchem (mluvení, kašlání, kýchání), nebo předměty, které jsou potřísněné sekrety dýchacích cest. Pokud je při cestě do zahraničí vyžadováno očkování proti meningokokové meningitidě nebo jde o požadavek přijímající organizace pro studenty případně zaměstnance, jedná se ve většině případů o čtyřvalentní vakcínu proti seroskupinám A,C,Y,W-135. Obě u nás dostupné vakcíny Menveo i Nimenrix  očkujeme, po konzultaci s lékařem.

Příušnice

Příušnice (parotitida) jsou akutní virové onemocnění způsobující bolestivý zánět slinných žláz, provázený jejich zduřením. Zdrojem nákazy je infikovaný člověk, který je nakažlivý pro své okolí již před prvním projevem nemoci a také omezenou dobu po jejím prodělání. Příušnice se šíří kapénkovou formou (vzdušnou cestou). Inkubační doba je průměrně 18 dní. Nejúčinnější ochranou proti onemocnění je očkování. Očkujeme vakcínou Priorix, po konzultaci s lékařem.

Plané neštovice

Plané neštovice (Varicella) jsou vysoce nakažlivé onemocnění postihující především děti.  Virus planých neštovic (Varicella-Zoster) se přenáší vzduchem při kontaktu s nemocným člověkem. Přenos je velice snadný především v prostorech, kde je větší kumulace osob. Virus planých neštovic je nebezpečný zejména pro těhotnou ženu, která v dětství onemocnění neprodělala nebo proti němu nebyla očkována. Nejjistější formou prevence proti planým neštovicím je očkování. Očkumeme vakcínou Varilrix, po konzultaci s lékařem.

Bříšní tyfus

Břišní tyfus je život ohrožující infekční onemocnění vyskytující se především v méně vyspělých zemích, včetně turistických oblastí v rozvojových zemích Asie, Střední a Jižní Ameriky a Afriky. Původcem nemoci je bakterie Salmonella typhi přežívající ve střevním traktu člověka. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič.
Doporučenou formou specifické ochrany proti této nemoci je očkování. Jedna dávka poskytuje imunitu na 3 roky. Očkujeme vakcínou Typhim, po odborné konzultaci s lékařem.

tel: 514 514 382 – Ordinace 1 a 2
tel: 514 514 756 – Ordinace 1 a 2
tel: 542 221 576 – Ordinace 3



email: masarykova@doktorbrno.cz

Masarykova 427/31, Brno - město